Erdei pityer (Anthus trivialis)
Csaknem egész Európában, továbbá Szibériában és Közép-Ázsiában költ. Magyarország erdeiben rendszeres fészkelő. Hegy-és dombvidéken gyakoribb, de a síksági erdőkben is megtelepszik. Augusztus közepén már elkezdődik az őszi vonulása. Afrikában telel, s április elején tér vissza fészkelő helyeire.
Testhossza 15 centiméter, szárnyfesztávolsága 25-27 centiméter, testtömege 18-29 gramm. Alapszíne sötétbarna, hosszanti foltokkal pettyezett, tompa rozsdasárga foltokkal. Egytagú hívóhangja ("cíí"), fejének mintázata és rövidebb hátsó karma alapján a hasonló réti pityertől biztosan megkülönböztethető. A hím valamely fakorona tetején adja elő jellegzetes énekét, melynek tetőpontján függőlegesen 6 - 8 méterre felrepül, s lassú ejtőernyőzéssel ereszkedik vissza.
Tápláléka főként rovarokból áll, ezeket nagyrészt a talajon, ritkábban a fakoronában szerzi. Gilisztákat, apró csigákat is elfogyaszt.
Fészkét a talajon építi. Fészekalja rendszerint öt tojásból áll. Az ivadékgondozásban, a fészeképítéstől kezdve a fiókák kirepüléséig mind a tojó, mind a hím részt vesz.