730
Attribute Type Value

Európai vadmacska (Felis silvestris silvestris)

Védett
Eszmei értéke: 50 000 Ft

Címkék: Európai vadmacska , védett állat , emlősök , Hortobágyi Nemzeti Park , Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet

Nyugat-, közép- és kelet-európai erdőkben, illetve Skóciában és Törökországban él – nem található meg Skandináviában, Izlandon, Angliában, Wales-ben és Írországban. Magyarországon ismert populációja él az Északi- és a Dunántúli-középhegységekben, pl. Mátra, Bükk, Zemplén, Cserehát, Bakony, Gerecse és a Vértes területén, valamint a Duna alsó szakasza és a Dráva mentén, de az Alföld nagyobb kiterjedésű ártéri erdeiben a Tisza és a Körösök mellett is előfordul. Természetes környezetében a vadmacska különböző élőhelytípusokon is megél, de főleg a nagy kiterjedésű, háborítatlan erdőségeket kedveli, de kedveli a nyílt mezőket, a 300-450 m magasságban elterülő fennsíkokat, és a sziklás részeket is, ahol vadászhat. A lombos erdőkben éppúgy megtalálható, mint a fenyvesekben, bokros, csalitos vidéken. Mára sajnos az európai vadmacska állománya csak szétszórtan, kis területeken maradt fenn.

Külső megjelenésre sokkal zömökebb testalkatú, mint a sivatagi macskák és a házimacskák. Vastag, tömöttebb bundája és nagyobb mérete megkülönböztető határozó bélyege. Színe mindig szürkésbarna, a test alsó felén és a lábak belső részén okkersárga beütéssel. A rajzolata lehet elmosódott, vagy erősebben "hangsúlyozott" fekete harántcsíkokkal. Hosszuk (farokkal) 80 és 110 cm közötti, súlyuk évszakonként és nemenként különböző, általában 4 és 6 kilogramm között mozog. Fő ismertetőjegye azonban az elejétől a végéig egyformán vastag farka, melyen 5-7 fekete gyűrű található, és a csúcsa mindig tompán végződik. A vadmacska nem tévesztendő össze az elvadult házimacskával. A házimacskákkal ellentétben, leginkább alkonyatkor, éjjel és hajnalban aktívak.

Az európai vadmacska az alkalmazkodó képességének köszönheti, hogy fennmaradt. Magányos állat. Nappal pihen, a szürkületben indul vadászni. Vadászterülete nagy, kb 3 négyzetkilométer. Ezt naponta körbejárja, ellenőrzi. Betolakodó fajtársait elkergeti. Nem válogat az élelemben, mindenféle kisemlős, madár, vagy rágcsáló szerepel az étlapján, de megeszi a hüllőket, a gyíkot, kígyót és a nyulat is. A nagyobb ragadozók által ott hagyott tetemeket is elfogyasztja. Nem fél a borztól, a rókától sem. Ha tud hol, halászik is. Vadászmódszere olyan, mint amilyet a házimacskákon is megtapasztalhattunk. A siketfajdot éjjel, a fenyőfán közelíti meg, majd a madárral együtt ugrik a földre. Sajnos, bár sok mindenben hasonlít a kedvenceinkhez, az európai vadmacska nem szelídíthető. Vad marad minden erőfeszítés ellenére is. Messze elkerüli az embert, figyelmes, félénk, ezért nagyon nehezen lehet meglátni is az erdőben. Ellensége az emberen kívül a hiúz.

A párosodási időszaka tél végén, februárban-márciusban van. A hímek udvarlása hangos, fület tépő sivítással és ordítással párosul. Harcba is száll a nőstények kegyeiért, majd a győztes hím előtt a nőstény hangos dorombolással, ide-oda gurulással adja tudtára, hogy elfogadja. A vadmacskák a párzási időszakot együtt töltik, amely általában 1 hét. Évente egyszer, 53-70 napos vemhesség után születnek meg a kiscicák. A mama sziklabarlangba, vagy föld üregben hozza világra a kölyköket. A szemük -mint minden macskának - 9-11 nap múlva nyílik ki. Már 3-4 hetesen harciasan, foggal, karommal védelmezik magukat a betolakodókkal szemben. Hat hétig szopnak, 2 hónaposan már vadászni tanulnak. Az anyjukkal 6-8 hónapig maradnak, de azután az anya elkergeti a kölyköket. Csak akkor szül a nőstény kétszer az év folyamán, ha elveszítette a kölykeit.

Az európai vadászok szerint a nyúl, fácán, fogoly állományt, és a háziállatokat is vadászták, ezért és a bundájukért is kíméletlenül irtották őket. Az elejtett állatok gyomortartalmának vizsgálata során kiderült, hogy kisrágcsálókat, és hüllőket ejtenek el. Mai napig közkedvelt vadászati célpontok, ezért hazánkban is védettek.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.